Współpraca z firmą remontowo-wykończeniową: planowanie pracy, harmonogram, budżet

remont

Remont jest projektem, na który składa się wiele warstw i etapów. Niezależnie od tego, czy sami bierzemy się “do roboty”, czy zlecamy prace firmie remontowo-budowlanej, musimy działać w sposób przemyślany i uporządkowany. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac, aby ułatwić sobie życie?

Harmonogram prac

Remont, jak każdy projekt, wymaga myślenia taktycznego i potrzebuje osadzenia w ramie czasowej. W pracach remontowo-budowlanych kolejność wykonywania poszczególnych ma duży wpływ na czas, koszty i efekt końcowy. Jak ułożyć harmonogram i czym się kierować? Forma harmonogramu może przyjąć formę prostej tabeli w arkuszu kalkulacyjnym. Zestawiamy w nim rodzaj pracy z terminami. Kolejność etapów remontu ma tutaj największe znaczenie. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na najcięższych operacjach, takich jak np. burzenie ścian, płytek, zrywanie podłóg, wymiany instalacji hydraulicznych czy elektrycznych. Jeżeli remontem objęty jest np. cały dom, warto zacząć od łazienki, tak aby zapewnić zaplecze sanitarne. Wracanie do wcześniejszych etapów harmonogramu zazwyczaj wiążę się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu.

Budżet

Firmy remontowo-wykończeniowe rzadko są w stanie podać wycenę usług ze stuprocentową dokładnością. Jednak można przyjąć, że im więcej informacji dostarczymy firmie, a także im precyzyjniej poukładamy nasz plan, kosztorys będzie dokładniejszy.

  • Przede wszystkim powinniśmy skupić się na wymiarach pomieszczeń. Dzięki temu możemy oszacować ilość materiałów, które będą potrzebne.
  • Czasami w trakcie remontu pojawiają się nieoczekiwane wydatki (np. stare rury, które lepiej wymienić przy okazji). Aby lepiej poukładać budżet, warto zestawić go z harmonogramem prac i wycenić poszczególne etapy.
  • Planując budżet lepiej przyjąć jego górną granicę i margines przewidujący niespodzianki. Dzięki temu unikniemy ewentualnych przestojów.

Planowanie pracy

Najważniejszą rolę podczas prac remontowych odgrywa pora roku. Lato jest najlepszym okresem, ponieważ temperatury sprzyjają malowaniu ścian, kładzeniu gładzi szpachlowych, układaniu płytek i innym czynnościom, w których schnięcie stanowi ważny aspekt. Wysokie temperatury znacznie skracają czas, który musimy wygospodarować. Zatem warto działać z dalekim wyprzedzeniem. Dobrzy fachowcy i firmy remontowe mają zazwyczaj kalendarz zapełniony na długie miesiące w przód. Znalezienie firmy, która będzie w stanie od ręki wykonać dane prace w krótkich terminach i wykończyć mieszkanie pod klucz jest niezwykle trudne. 

Dodaj komentarz