Ściana z cegły – chwilowy trend czy ponadczasowy akcent w mieszkaniu?

Ceglana ściana to jeden z trendów wnętrzarskich, które powracają niemalże co sezon. W związku z tym warto zadać sobie pytanie, czy ściana z cegły nie jest już ponadczasowym rozwiązaniem? Pokazujemy, w jakich aranżacjach ten motyw sprawdzi się najlepiej.

Jak to wszystko się zaczęło?

Kiedyś cegła nie kojarzyła się z dekoracją pomieszczeń, ale była po prostu trwałym budulcem ścian. Zaczęto ją wykorzystywać jako element ozdobny w czasie boomu na styl industrialny. Do tej pory charakterystyczna ceglana kostka stanowi niezbędny element każdego pomieszczenia urządzonego w stylu, który ma przypominać wnętrze przemysłowe. O ponadczasowości tego motywu decyduje przede wszystkim jego uniwersalność. Ścianę z cegłami – prawdziwymi, czy też w postaci plakatu lub fototapety – można zestawić z wieloma kolorami. Tworzy ona interesujący kontrast z czystą bielą, czernią, złotem i zielenią. Taki pojedynczy, charakterystyczny motyw sprawia, że dane pomieszczenie wygląda ciekawiej. Żeby dodatkowo podkreślić jego oryginalny charakter, warto umieścić na ceglanej ścianie dodatkowe źródła oświetlenia, w postaci kinkietów czy lamp.

Do jakich aranżacji ściana z cegły pasuje najlepiej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ściana wykonana z cegły doskonale pasuje do wnętrz industrialnych. Dodaje im oczekiwanej surowości, a jednocześnie dzięki swojej ciepłej kolorystyce wprowadza do wnętrza odrobinę przytulności. We wnętrzach w stylu industrialnym królują naturalne materiały, dlatego uzupełnieniem cegły na ścianie są meble wykonane z drewna lub metalu, a także szklane dodatki. Jeszcze bardziej industrialny charakter zapewni betonowa podłoga. Warto pamiętać o jeszcze jednym: cegła lubi przestrzeń. Dlatego jest tak ubóstwiana przez właścicieli loftów. Jeśli mamy do zaaranżowania dość dużą ilość miejsca, to z powodzeniem możemy sobie pozwolić na umieszczenie cegły na jednej ze ścian. Dodatek można także wykorzystać w aranżacjach rustykalnych. Dobrym pomysłem będzie wówczas postawienie na jasną cegłę, a także wybór mebli z drewna w podobnym odcieniu. Cegły możemy użyć nawet w aranżacjach w stylu glamour – wystarczy wówczas połączyć ten motyw z efektywnie wyglądającymi dodatkami, a do tego umieścić na ścianie kilka luster.

W M2jelec niejednokrotnie tworzyliśmy już ceglane ściany. Wiemy, jak je układać, by efekt oczarował każdego: przyciągał uwagę i był trwały. Jeśli szukacie ekipy do wykończenia wnętrz, koniecznie dajcie nam znać!

Dodaj komentarz