Remont mieszkania w kamienicy – czy jest się czego obawiać?

remont mieszkania w kamienicy

Dla jednych kupno mieszkania w kamienicy jawi się jako pułapka, dla innych z kolei jest to spełnienie marzeń. Na co trzeba być przygotowanym, decydując się na ten krok? Czy rzeczywiście trzeba zawsze bać się ze stanu technicznego takiego lokum? Remont mieszkania w kamienicy – czy jest się czego obawiać?

Kto powinien zastanowić się nad mieszkaniem w kamienicy?

Mieszkania w starych budynkach przypadną do gustu przede wszystkim wielbicielom unikatowej architektury. Tego typu przestrzenie to przede wszystkim bardzo wysokie sufity, oryginalne, drewniane podłogi i drzwi, a także szerokie okna. Tych wszystkich elementów raczej nie uświadczy się w nowoczesnym budownictwie oraz w blokach z wielkiej płyty. Lokum w kamienicy sprawdzi się również dla osób, które preferują niewielkie w budynki składające się z kilku lokali mieszkaniowych. Na uwagę zasługuje również atrakcyjna lokalizacja kamienic, które zazwyczaj mieszczą się w centrum miasta.

Wybór mieszkania w kamienicy – co powinno wzbudzić czujność?

Podczas poszukiwań wymarzonego M, które będzie mieściło się w kamienicy, należy na samym początku sprawdzić stan techniczny budynku. Warto bardzo dokładnie przyjrzeć się ścianom, aby upewnić się, że nie są one zagrzybione. Ważne jest również ogólne wrażenie, jakie sprawia dany budynek. Jeśli obiekt jest odpowiednio zadbany, to duża szansa na to, że mieszkanie jest również w dobrym stanie. Wybierając mieszkanie znajdujące się na parterze, należy dodatkowo dowiedzieć się więcej na temat izolacji fundamentów. Oglądając z kolei mieszkanie na poddaszu, trzeba zwrócić uwagę na stan dachu.

Co niesie ze sobą największe koszty?

Najbardziej kosztowna jest przebudowa dotychczasowego układu mieszkania, jako że podczas skomplikowanych prac może dojść do powstania uszkodzenia lub odkrycia pewnych nieprzyjemnych niespodzianek. Dość sporo trzeba także zapłacić za wymianę okien, a także wtedy, gdy konieczne jest ponowne tynkowanie lub jeśli stropy są na tyle zawilgocone, że nadają się już tylko do wymiany.

Wsparcie ekspertów

Osoby, które nie mają doświadczenia w przeprowadzeniu remontów, zwłaszcza tych w kamienicy, powinny skorzystać z doradztwa profesjonalistów od wykańczania mieszkań. W Krakowie zapraszamy do nas. Dzięki temu możliwe jest nie tylko szybkie ustalenie planu działania, ale również określenie wstępnych kosztów prac.