Malowanie mieszkania – wskazówki przyspieszające pracę

malowanie mieszkania kraków

Jednym z kluczowych etapów wykończenia mieszkania jest malowanie ścian. Najczęściej jest to dość żmudne zadanie, którego wykonanie zajmuje co najmniej kilka dni. Żeby nie tracić cennego urlopu, warto poznać kilka trików dzięki którym szybciej pokryjemy ściany wymarzonym kolorem.

Wybór farby i skompletowanie narzędzi

Na początku należy dobrać farby wysokiej jakości. W sklepach można znaleźć na przykład farby, które są odporne na osadzanie się kurzu. Do tego warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one szkodliwych składników takich jak konserwanty, rozpuszczalniki czy plastyfikatory. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pokojów dziecięcych a także mieszkań, w których na co dzień przebywają alergicy. Żeby maksymalnie przyspieszyć prace remontowe, poleca się wybór farb o dobrym kryciu, aby uzyskać zadowalający efekt przy aplikacji jedynie jednej warstw emulsji. Oprócz farb należy również wyposażyć się w szerokie wałki, pędzle, taśmę malarską, a także folię. W przypadku gładkich powierzchni sprawdzą się wałki z krótkim włosiem, jeśli jednak chce się pomalować na przykład tynk strukturalny, to należy wybrać model wyposażony w długie włosie. Jeśli malowana powierzchnia jest nierówna albo odchodzi od niej pigment, to najczęściej niezbędne jest jej za szpachlowanie, a także położenie nowej warstwy tynku. Gładkie i czyste ściany wystarczy dodatkowo oczyścić roztworem z dodatkiem mydła malarskiego. Warto dodać, że dobre przygotowanie powierzchni pozwala nie tylko skrócić czas malowania, ale również zwiększa wytrzymałość samej farby.

Staranne zabezpieczenie powierzchni

Dobre zabezpieczenie wnętrza przed zabrudzeniem pozwala ograniczyć ilość czasu niezbędną do późniejszych porządków. Z pokoju należy wynieść meble (a przynajmniej sprzęt elektroniczny). Podłogę należy dokładnie pokryć folią, a taśmę malarską należy wykorzystać do oklejenia framug i okien.

Jaka technika malowania?

Pokrywanie powierzchni farbą należy zacząć od samej góry, czyli od sufitu. Najbardziej optymalną techniką jest wykonywanie jak najdłuższych pociągnięć za pomocą wałka. Należy unikać zbyt długich przerw w malowaniu jednej powierzchni, aby nie doprowadzić do podsychania farby. W ten sposób czas poświęcony na malowanie może bowiem znacząco się wydłużyć. W pomieszczeniu należy również zapewnić dość niski poziom wilgoci, aby farba jak najszybciej wyschła.

Szukacie ekipy do malowania mieszkania w Krakowie? Dobrze się składa, bo jesteśmy do Waszej dyspozycji.