Jak zabezpieczyć meble podczas remontu? Porady ekspertów

Żeby przeprowadzić remont sprawnie i bez żadnego uszczerbku na wyposażeniu danego pokoju należy wiedzieć, jak zapewnić meblom właściwą ochronę na czas przeprowadzanych prac. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody na zabezpieczenie mebli podczas remontu.

Usunięcie mebli z pokoju

Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wynieść jak najwięcej mebli z pokoju. Niewielkie przedmioty najlepiej spakować do kartonowych pudełek z odpowiednim oznaczeniem. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku krótkich remontów. Dodatkowe wyposażenie w pozostałych pokojach nie będzie większym problemem podczas jedno- lub dwudniowej renowacji. Jeśli mieszkanie jest poddawane gruntownym zmianom, wówczas należy skorzystać z jednej z metod przedstawionych poniżej.

Skuteczne zabezpieczenie – jaki materiał może nam się przydać

Wyposażenie najlepiej jest umieścić na samym środku pomieszczenia. W ten sposób zapewnimy sobie jak najlepsze warunki do szybkiego i sprawnego pomalowania ścian. Meble należy koniecznie zabezpieczyć przy użyciu folii ochronnej wykonanej ze sztucznego tworzywa. Taki materiał odznacza się trwałością i szczelnością (wykorzystywanie do tego np. starych bawełnianych prześcieradeł niesie ryzyko przepuszczenia farby). Jest on odporny na rozciąganie czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie musimy obawiać się uszkodzenia szafy czy łóżka. Niewielkie przedmioty warto przy tym zabezpieczyć rękawami z folii. Do przytwierdzenia materiału zabezpieczającego przyda się dobrej jakości taśma.

Jak zabezpieczać meble przy użyciu folii?

Meble wymagają również dokładnego zabezpieczenia przed pyłem i obtarciami. Podczas remontu można niechcący zerwać folię zabezpieczającą, zwłaszcza jeśli została ona użyta w niedbały sposób. Warto dokładnie owinąć meble folią, aby mieć pewność co do tego, że są one szczelnie przykryte. W szczególności należy zwrócić uwagę na dobre zabezpieczenie uchwytów i nóżek. Dla większej pewności warto użyć podwójnej warstwy folii zabezpieczającej, szczególnie jeśli wyposażenie jest cenne lub wyjątkowo podatne na zabrudzenia.

Zwróć uwagę również na…

Oczywiście nie tylko meble wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na czas remontu. Należy zapewnić ochronę podłodze, oknom i sprzętowi elektronicznemu. Ten ostatni powinien znaleźć się poza obrębem danego pomieszczenia. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas należy zastosować co najmniej kilka warstw folii ochronnej. A co z podłogami? Ci, którzy w wykańczaniem mieszkań zajmują się nieco dłużej z pewnością podpowiedzą, że w dobrych sklepach można znaleźć specjalne materiały o wzmocnionej budowie, zapewniające podłożu ochronę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem.

Dodaj komentarz