Ciemne kolory w kuchni – czy to na pewno dobry pomysł?

Wykańczając wnętrza, nasi klienci często pytają, w jaki sposób wyróżnić wnętrza. Wiele osób zastanawia się nad wyborem ciemnej kolorystyki na ścianach. Bazując na obserwacjach i doświadczeniu, opowiemy dziś o kuchniach w takich właśnie odcieniach.

Ciemna ściana w roli głównej

Kolory takie jak czerń lub grafit dodają wnętrzu elegancji. Jeśli zależy nam na wyrafinowanej aranżacji w kuchni, warto rozważyć przynajmniej jedną ciemną ścianę w pomieszczeniu. Jak dokonać wyboru jednej z czterech powierzchni?

  • Trzeba zwrócić uwagę na to, która ściana jest najlepiej oświetlona w ciągu dnia. Wówczas nawet czerń nie będzie wywoływać efektu przygnębienia.
  • Żeby uniknąć przytłaczającego efektu, należy zdecydować się na jasne dodatki. Na ścianie w ciemnym kolorze warto umieścić kilka źródeł oświetlenia, na przykład kinkiety lub lampy naścienne.

Jak ożywić wnętrze?

Kuchnia to miejsce, w którym powinna panować pełna energii atmosfera. Żeby pomieszczenie z ciemnymi ścianami nie było zbyt przytłaczające, można umieścić w nim kilka doniczek z kwiatami. Aranżacja stanie się również bardziej rozświetlona, jeśli do jej wyposażenia użyje się mebli w jasnym kolorze. Ciemna ściana świetnie sprawdza się jako tło dla mebli w kolorze kasztanowym, z niewielką domieszką żółcieni czy oranżu. Sprawnie zastąpią je również kontrastowe połączenia (dodatki w nasyconych i wyrazistych kolorach, takich jak zieleń, żółć czy róż, zestawione z ciemną ścianą). W końcu czerń pasuje do wszystkiego!

Kiedy nie należy decydować się na ciemne ściany?

Trzeba pamiętać, że ciemna kolorystyka może optycznie pomniejszyć nawet najbardziej przestronne pomieszczenie, dlatego lepiej unikać tego rodzaju kolorystyki w niewielkich kuchniach. Można wówczas zdecydować się na pojedyncze ciemne akcenty albo wybrać ciemny kolor na podłodze. Jeśli mimo wszystko chcemy widzieć ciemne kolory na ścianie, to najlepszym rozwiązaniem będą farby błyszczące. Warto jednak wówczas zastosować kilka sztuczek optycznych takich jak:

  • dużo źródeł oświetlenia,
  • lustra na ścianach,
  • meble o smukłej budowie.

Ciemna kolorystyka – do jakich stylów aranżacyjnych?

Ciemne barwy pasują do aranżacji odznaczających się elegancją i wyrafinowaniem. Na pewno należy do nich styl nowoczesny bądź glamour. Ciemne ściany często pojawiają się także w eklektycznych kuchniach, głównie po to, aby nadać danemu wnętrzu oryginalny charakter

Dodaj komentarz